Er fordelsstrøm virkelig en fordel?

NB innlegget inneholder reklame gjennom annonselenker til LOS, Norgesenergi, Talkmore, Ishavskraft og VIBB. Samarbeidet har ikke påvirket det redaksjonelle innholdet i denne artikkelen.

Det siste året har prisene på strøm blitt betydelig høyere enn det som har vært normalt tidligere, og sammen med at prisene øker på det meste annet også og rentene øker, har det blitt viktigere enn noen gang å sikre seg en god strømavtale.

Advertisements

Mange fagforeninger og andre medlemsorganisasjoner tilbyr sine medlemmer strøm gjennom sine fordelsordninger. Men er det virkelig en fordel for deg som kunde å kjøpe strømmen din gjennom disse fordelsordningene? Eller er det enda billigere å velge en annen avtale?

Vi har sett litt på noen av fordels-tilbudene der ute og sammenlignet dem med de rimeligste strømavtalene i markedet.

Vi har samlet noen eksempler nedenfor som viser medlemstilbud opp i mot samme leverandørs billigste tilbud til øvrige kunder.

LO Favør

FjordkraftMånedsbeløpPåslag per kwhMånedlig påslag ved 1000 kWh/mnd
LOfavør Spotpris15,-2,99 øre44,90
Spotpris (for alle)49,-4,90 øre98,-
Strømpriser innhentet 29.03.2023

Ved et månedlig forbruk på 1000 kwh vil LOfavør Innkjøpspris gi et månedlig påslag i strømprisen på kr 44,90. (Siden vi sjekket prisen sist i januar er prisen på denne avtalen økt med nesten 20,- i måneden) Velger du derimot Fjordkrafts billigste spotpris – Spotpris – må du ut med 98,- i månedlig påslag. Er du medlem av LO vil det gi en årlig besparelse på kr 637,20 ved et årlig forburk på 12000 kWh. Men som du kan se nedenfor, vil det være billigere å velge en annen leverandør, også for deg med LO medlemsskap.

Coop medlem

LOSMånedsbeløpPåslag per kwhMånedlig påslag ved 1000 kWh/mnd
Coop Strømavtale9,-3,45 øre43,50
Digitalspot (for alle)0,-4,95 øre49,50
Strømpriser innhentet 29.03.2023

Ved et månedlig forbruk på 1000 kwh vil Coops medlemmer får et månedlig påslag i strømprisen på kr 43,50. LOS’ billigste spotpris som er tilgjengelig for alle – Digitalspot – innebærer et månedlig påslag på kr 49,50. Er du medlem av Coop vil det gi en årlig besparelse på kr 72,- ved et årlig forburk på 12000 kWh mot Digitalspot. Men som du kan se nedenfor, vil det være billigere å velge en annen leverandør, også for deg med Coop medlemsskap.

Huseierne medlem

GlitreMånedsbeløpPåslag per kwhMånedlig påslag ved 1000 kWh/mnd
Huseiernes strøm til medlemspris12,502,80 øre40,50
Glitre Frihet39,-4,85 øre87,50
Strømpriser innhentet 29.03.2023

Ved et månedlig forbruk på 1000 kwh vil Huseiernes medlemsstrøm gi et månedlig påslag i strømprisen på kr 40,50. Velger du derimot Glitres billigste spotpris – Frihet – må du ut med kr 87,50 i månedlig påslag. Mot Glitre Frihet sparer medlemmene i Huseierne derfor kr 564,- i året ved et årlig forburk på 12000 kWh. Men som du kan se nedenfor, vil det være billigere å velge en annen leverandør, også for deg med Huseierne medlemsskap.

OBOS medlem

Fortum StrømMånedsbeløpPåslag per kwhMånedlig påslag ved 1000 kWh/mnd
OBOS Medlemsstrøm7,-3,00 øre37,-
Fortum Marked35,-3,90 øre74,-
Strømpriser innhentet 29.03.2023

Ved et månedlig forbruk på 1000 kwh vil OBOS medlemsstrøm gi et månedlig påslag i strømprisen på kr 37,-. Velger du derimot Fortums billigste spotpris – Marked – må du ut med kr 74,- i månedlig påslag. Ved et årlig forburk på 12000 kWh sparer medlemmene i OBOS derfor kr 444,- i året, sett opp imot prisen på Fortum Marked. Men som du kan se nedenfor, vil det være billigere å velge en annen leverandør, også for deg med OBOS medlemsskap.

Medlemsstrøm for PBL ansatte

IshavskraftMånedsbeløpPåslag per kwhMånedlig påslag ved 1000 kWh/mnd
PBL Kraft31,251,5 øre46,25
Ishavsspot Time0,-7,12 øre71,20
Strømpriser innhentet 29.03.2023

Ved et månedlig forbruk på 1000 kwh vil ansatte i bedrifter tilknyttet Private Barnehagers Landsforbund (PBL) gi et månedlig påslag i strømprisen på kr 46,25. Velger du derimot Ishavskrafts billigste spotpris – Ishavsspot Time – må du ut med kr 71,20 i månedlig påslag. Ved et årlig forburk på 12000 kWh sparer ansatte i PBL dermed 299,40 i året sett opp mot prisen på Ishavsspot Time. Men som du kan se nedenfor, vil det være billigere å velge en annen leverandør, også for deg som jobber i en PBL bedrift.

Dersom man ser fordelsprisene isolert opp imot det billigste tilbudet hos den samme strømleverandøren, vil de som kan få fordelsavtalen dermed spare penger. Da vi sjekket prisen i januar var det beste fordelstilbudet for deg som er medlem i LOfavør, men her har prisen økt drastisk og de har nå den dyreste fordelsstrømmen av de vi har testet. Billigste fordelsstrøm får du nå som OBOS medlem.

Men for å kunne vurdere om disse fordelsavtalene reelt sett utgjør et godt tilbud, må de sammenlignes opp imot tilbudene som er i markedet som helhet.

Nettsiden Anbefaler.com gjennomførte nylig en test av strømleverandører, og endte opp med å kåre Vibb til testvinner i kategorien pris.

StrømavtaleMånedsbeløpPåslag per kwhMånedlig påslag ved 1000 kWh/mnd
Vibb Spot0,-0,00 øre0,-
OBOS Medlemsstrøm7,-3,00 øre37,-
Huseiernes strøm til medlemspris12,502,80 øre40,50
Coop Strømavtale9,-3,45 øre43,50
LOfavør Spotpris15,-2,99 øre44,90
PBL Kraft31,251,50 øre46,25
Strømpriser innhentet 29.03.2023

Dersom vi sammenligner med Vibb ser vi at ingen av fordelsavtalene kan matche dem på pris. Ved å velge Vibb kan du derfor spare opp til 522,- i året ved et forbruk på 12000 kWh fremfor å gå for en fordelsavtale.

For å sammenligne har vi også tatt med en oversikt over de rimeligste spotprisavtaler vi fant i markedet (ut over rene lokketilbud). Som dere ser er flere av disse avtalene gunstigere, eller like gunstige som fordelsavtalene.

Leverandørspot påslagmånedsavgiftpåslag ved 1000 kWh
Vibb0 øre/kWh0,-0,-
Rauma Energi1,98 øre/kWh0,-19,80
BareStrøm.no (Hurum Kraft)0,6 øre/kWh15,-21,-
Klarkraft0,5 øre/kWh35,-40,-
Elkompis1 øre/kWh34,-44,-
Circle K1 øre/kWh39,-49,-
Norgesenergi0 øre/kWh49,-49,-
Talkmore0 øre/kWh49,-49,-
Tibber1 øre/kWh39,-49,-
Motkraft2 øre/kWh29,-49,-
priser innhentet på strømleverandørenes nettside 29.03.2023

Merk: En del av fordelsavtalene inkluderer også andre tilbud som ikke direkte lar seg sammenligne og som derfor ikke er dekket av denne artikkelen. Dette kan f.eks. være en engangsutbetaling, opptjening av medlemsbonus, rimeligere elbillading, osv.

Les også vår artikkel som tar for seg alternativer til Tibber. Den går nærmere inn på øvrige tjenester til leverandørene i tillegg til å se på prisen.

1 svar til “Er fordelsstrøm virkelig en fordel?”

  1. Tilbaketråkk: Alternativer til Tibber

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *